Quantcast
Channel: Dekor és Mentha
Viewing all 1108 articles
Browse latest View live

Hogyan dekorálj beltéri növényekkel?

$
0
0
A hosszú téli időszak alatt egyre értékesebbé válnak beltéri növényeink. Valahogy szimbiózisban élnek velünk, és ez az egymásra utaltság mindenkinek hasznára válik. Míg szobanövényeink egyre szebbek lesznek a sok odafigyeléstől, mi megszabadulunk a sok hétköznapi stressztől.
Mindnyájan ismerjük azt a problémát, amikor egyre csak gyűlik otthonunkban a növény sziget - a "Jaj, de szuper, hogy ismét egy újabb szépség érkezett" felkiáltással - és így lassan minden ablakpárkány és sarok megtelik növénnyel.


Viszont a mai kor embere nem botanikusként él egy tájvédelmi körzet közepén (bár sokan szívesen tennénk így), ezért érdemes valahogy rendszerezetten, de mégis látható helyre pakolni kedvenceinket úgy, hogy közben stílusban is passzoljanak otthonainkhoz, miközben élhető teret is alkotnak.

Ez a poszt ebben szeretne minden növényrajongónak segíteni képek és tippek segítségével.


Függesztett tárolók:

Praktikusak, mert nem vesznek el helyet a polcokon és a falakon. Levegőssé és szellőssé teszik a teret, miközben a zöld szín életet ad a helyiségnek.
Ezek a házilag is könnyedén elkészíthető tárolók látványos, de mégis szellős virágtartó megoldások.


Sok növény szereti a párás és világos helyeket, ám az ablakpárkány mérete véges. Ekkor adjunk lehetőséget a függőleges kertészkedésnek.


Fali tárolók:

A falra szerelt virágtartók hihetetlen helytakarékos megoldások. Ha ezt a variációt választod, akkor mindenképp legyél kreatív és ne elégedj meg a boltok által eléd tárt egyszerű kivitelezésekkel.
Az alábbi fotók rengeteg ötletet adhatnak ahhoz, hogy hogyan hozd ki otthonodból a maximumot növényeid segítségével.

Perforált lemezre bármilyen módon helyezhetsz el polcokat, akasztókat.



Polcokra mindig jól variálhatod a növények összeállítását.

Szabályos formák ismétlődése más - más méretben.


Növényfalak változatos szobanövény-beültetéssel.



Rácsos formára helyezett tároló, mintát alakít ki az üres falon.


Ez a megoldás nem csak mutatós, de a megfelelő növények számára élhető közeget is biztosít.


Egyedi ötletek:

Üvegpolcok segítségével az ablakok is használható térré válnak, ahol a növények elegendő fényhez juthatnak az év minden időszakában. Ez a variáció egy láthatatlan polcos megoldást tesz lehetővé, ami nem veszi el a fényt az otthonainkból, ugyanakkor nagyobb mennyiségű növény számára biztosít megfelelő helyet.
Hasonló üveges megoldás lehet egy terrárium, ami látványos virágos pontként működhet az otthonunkban, miközben több cserépnyi növényt tudunk benne összepakolni.

 Antik üvegterrárium már önmagában is díszíti az otthont. Növényekkel pedig még látványosabb dekoráció.


Fagerenda megfelelő lábakkal dísze az otthonodnak és egyben tökéletes virágtartó is.

Egyszerű polcos megoldás az ablakpárkányon.

Üvegpolcok az ablakban.

Képek forrása


Bátran variálj a lehetőségek között és persze mindig vedd figyelembe a növények igényeit is.
Remélem ezek az ötletek segítenek Neked abban, hogy szép és hangulatos virágos otthont alakíts  ki abból a belső térből, ami a nyugalmat és a békességet nyújtja számodra.



Vágott virágágyás - "Nem úrinős passzió!" 1. rész

$
0
0
Pár évvel ezelőtt egy különleges cikk megírására nyílt lehetőségem a Családi Lapban.
Az újságcikk címe: "Nem úrinős passzió!".
És tényleg nem az....
Mert ha valaki belefog ebbe a kert projektbe, akkor rájön, hogy virágot ültetni a kertbe, majd azokból alkotni valami szépet, egyáltalán nem számít úrinős hóbortnak. Bár lehet, hogy a külső szemlélő számára ez valamiféle különcség, én inkább úgy gondolom, hogy a növények és azon belül a virágok alaposabb ismerete inkább egy tudásanyag része, ami bármikor bővíthető amatőr és hobbikertész szinten is. Mert ez a tudás mindig is a kertet gondozó és virágokat szerető családtag jutalma volt.

Ezért most megosztom veletek ezt az írást, mert sok információt foglal magába, amiről ha lemaradtál, akkor érdemes lehet elmenteni.



1. rész:


Milyen az a kert, ami folyton virágzik, és nem jelent benne gondot egy – egy csokorra való virág lemetszése? Ahol a helyes növényválasztás folyamatos virágbőséggel ajándékoz meg téged, az otthonodat és a barátaidat.

Kép forrása: The Chic Site
 
Visszatekintve az elmúlt évszázadokba - amikor mindennapos volt a csokor készítés és az otthon friss virággal díszítése – alakulhatott ki az a fajta igény, hogy egy folyton virágzó kertrész is tartozzon a házhoz. Ehhez viszont olyan mennyiségű és típusú növényekre volt szükség, amelyek pár csokor elkészítése után nem ürítik ki a kertet. Ezek a virágok a háztól távolabb a vendégek számára láthatatlan helyeken nevelkedtek. Az elmúlt évek változásai ismét divatba hozták ezt a fajta kertészkedést és így a virágágyások egyfajta újratervezésen mentek keresztül, amivel megadták számunkra a lehetőséget arra, hogy napjaink kisebb méretű kertjeiben is felnevelhessük, majd friss virággal díszíthessük hétvégenként a ház különböző helyiségeit, így hozva létre otthonunkban a természet egy apró részletét.

"Vágd vissza, majd újravirágzik!"


A legfontosabb szempont az ilyen típusú kert vagy virágágyás kialakításánál a növényanyag arányok figyelembe vétele. Ha virágzó dekorációkat szeretnénk kertünk növényeiből, akkor fontos szempont azon növények kiválasztása, amelyek a folyamatos visszavágástól/metszéstől nem tűnnek el arra az évre kertünkből, hanem inkább újult erővel kapnak lendületet egy újabb virágzáshoz. Ezek pedig az egynyáriak. 

A fent leírt előnyük mellett fontos megemlíteni azt is, hogy igen könnyű velük bánni. Az elültetésük és a gondozásuk nem igényel komoly kertészeti előképzettséget, akár egy gyerek számára is nagy öröm lehet látni, amint egy általa elültetett napraforgómag, pár hónap leforgása alatt csodálatos virággá fejlődik.
Természetesen a kétnyáriakra, az évelőkre és a cserjékre ugyanolyan szükség van egy harmonikusan megalkotott kertben, mint az egynyáriakra. De azt fontos az előbbi csoporttal kapcsolatban megemlíteni, hogy egy kertidény alatt a visszametszések hatására jóval kevesebb újravirágzásra képesek. (Ilyen például az évelő szarkaláb, a levendula vagy a bugás lángvirág, amelyektől egy visszametszés hatására egy későbbi másodvirágzást remélhetünk.)


 Az egynyári virágaink azok, amelyek kifejezetten jól tűrik a visszavágást, és megadják nekünk az esélyt arra, hogy egy kora tavasztól késő őszig tartó folyamatos virágzásban legyen részünk a kertben. Kifejezetten az olcsón beszerezhető virágok közé tartoznak, amelyek színárnyalatukban hatalmas kínálattal rendelkeznek.

Kakukktojás a gumósok és hagymások társaságban!

A gumós dália különleges növény és külön figyelmet érdemel, ki is lóg a sorból. Több szempontból: egyrészt mert gumóból fejlődik ki a virága és nem hagymából, másrészt pedig ez a csodaszép őszi virág, amelyet igen sokszor szoktunk a macerás jelzővel illetni, a „vágd vissza, majd újravirágzik” csoportjába tartozik. Azaz, ha virágát visszametszük - akár elhervadt, akár még virágos állapotban -, újabb és újabb virágfejekkel örvendeztet meg minket az elmúló őszi kertben.


Nyilván megvárhatjuk, míg az ezen csoportba tartozó virágok elérik az elnyílt állapotot és csak azután vágjuk majd vissza őket egy újabb virágzás reményében, ám mennyivel ügyesebb megoldás, ha már virágos állapotban metszünk belőlük, ezzel díszítve az otthonunkat és így késztetve a növényt egy újabb virágzásra.

Kép forrása

Folytatás következik...


Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a "Megjelenítés elsőként"lehetőséget.
Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.

Vágott virágágyás - "Nem úrinős passzió!" 2. rész

$
0
0
Az előző posztban már olvashattatok arról, hogy miért is éri meg virágágyást tervezni a kertekbe. Sőt, miért érdemes megismerni virágaink habitusát ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk őket felhasználni otthonaink díszítéséhez.

A most összeállított posztban teljes évre, hónapos bontásban találjátok a felhasználható virágok listáját. Ez egy plusz információ, amivel megszeretném köszönni nektek, blog olvasóknak, hogy itt vagytok és hétről - hétre olvassátok a Dekor&Mentha oldalt.

Kép forrása: Farm Girl Studios


Természetesen a lista nem teljes, inkább csak egy kiindulási alapot szeretne adni a virágosabb kert és a virágosabb életmód kialakításához.

 2. rész:

De milyen növények is alkalmasak a vágott virágoskert kialakításához?


Március
Általában ekkor ébred a természet, ami jó lehetőséget ad a fagytűrő egynyári virágmagok szabad földbe vetéséhez. Az őszi ültetésű virághagymák és a korai évelők viszont már most színt visznek a kertbe, amiből bátran készíthetünk egy – egy csokorra valót.
Hagymások: tulipán, nárcisz
Kétnyáriak:árvácska
Évelő: illatos ibolya, hunyor
Cserjék: aranycserje

Április
Ebben a hónapban már nappali melegekre számíthatunk, ám éjszakai fagyok még mindig előfordulhatnak, ezért a fagyérzékeny növények kiültetésének esetében érdemes folyamatosan figyelni az időjárást. Az egynyári virágágyásaink már megerősödnek és szépen kitöltik a számukra kijelölt részt, miközben körülöttük még pompázatosan nyílnak a hagymás virágok.
Hagymások: tulipán, nárcisz, jácint, szellőrózsa
Kétnyáriak: viola, kék nefelejcs, árvácska
Évelő: hunyor
Cserjék: orgona, aranycserje

Május
Meghosszabbodnak a nappalok. A hónap során előforduló fagyosszenteket követően már elkezdhetjük kiültetni a fagyérzékeny növényeinket is a kertbe.
Az alábbi igen széles kínálat lehetővé teszi, hogy izgalmas csokrokat készíthessünk kertünk virágaiból.
Egynyáriak: körömvirág, búzavirág, oroszlánszáj
Hagymások: tulipán, nárcisz, díszhagyma, szellőrózsa
Kétnyáriak: gyűszűvirág, török szegfű, viola, kék nefelejcs
Évelők: palástfű, farkaskutyatej, csillagfürt
Cserjék: labdarózsa, orgona 

Június
Az egyik legszebb és legvirágosabb hónap, ha egynyáriakkal is kalkulálunk kertünkben (ők most kezdik el ontani virágaikat), miközben a sok hagymás virág már visszahúzódott a földbe. Ekkor már tényleg érdemes alkotni a kerti virágokból.
Egynyáriak: pillangóvirág, búzavirág, egynyári szarkaláb, körömvirág, kapor, borzaskata, izlandi mák
Hagymások, gumósok: díszhagyma, nőszirom, liliom,
Kétnyáriak: bögrevirág, viola, gyűszűvirág, török szegfű, kék nefelejcs, harangvirág
Évelők: pünkösdi rózsa, orvosi zsálya, farkaskutyatej, csillagfürt, évelő szarkaláb, küllőrojt
Cserjék: rózsa, labdarózsa, levendula

Július
Ebben a hónapban robban a természet, amikor bármerre nézünk, csak virágokat látni.
Hagymások, gumósok: díszhagyma, liliom, dália,
Egynyáriak: Ebben a hónapban virágpompába borulnak az egynyáriak, amelyekről minél több virágos szárat távolítunk el, annál több virágos fejjel lepnek meg minket.
Kétnyári: A hónap vége felé már eltűnnek kertjeinkből ezek a virágok.

Évelők: Lángvirág, Jószagú cickafark, évelő szarkaláb, küllőrojt
Cserjék: rózsa, levendula

Augusztus
Őszi színek érkeznek el az augusztusi hónappal. Sok - sok narancssárga, sárga, bordó ami itt-ott keveredik egy kis pinkkel és kékkel. 
Hagymások, gumósok: dália, kardvirág, liliom
Forrás
Egynyáriak: napraforgó, ördögszem, pillangóvirág, rézvirág, nicotiana, egynyári kék zsálya, kagylóvirág, amaránt
Évelők: napfényvirág, lángvirág, jószagú cickafark, küllőrojt
Cserjék: hortenzia, rózsa

Szeptember
Ebben a hónapban, mintha utolsó táncukra készülnének a virágok. Megjelennek a fáradt, fakó szirmok és levelek, amelyek különösen jól társíthatóak egy - egy ünnepi virágcsokorban.
Hagymások, gumósok: kardvirág, dália
Egynyáriak: napraforgó, ördögszem, nicotiana, rézvirág, egynyári kék zsálya, ernyős verbéna, pillangóvirág, amaránt
Évelők: napfényvirág, lángvirág, őszirózsa (aster)
Cserjék: hortenzia, bogyósok, színes őszi levelek



Október
 Szinte hihetetlen, de mégis valóságos, hogy néhány virágos növényt (rövid nappalos) ez az időszak kelt életre. Amit kár lenne kihagyni a kerttervezés során, ugyanis formai- és színviláguk olyan gazdag, hogy egy teljes kertet meg lehet velük tölteni.
Gumósok: dália
Egynyáriak: napraforgó, ördögszem, nicotiana, rézvirág, egynyári kék zsálya, pillangóvirág, ernyős verbéna, amaránt
Évelők: krizantém, őszirózsa (aster),
Cserjék: levendula (enyhébb ősz esetén), hortenzia, bogyós termésűek, színes őszi levelek



 A cikk közzétételét köszönöm a Családi Lapnak és szerkesztőinek.

Folytatás következik....

Dekor&Mentha kedvenc Dália Kollekciói

$
0
0

Különleges dália összeállításokkal készültem az idei nyárra.

Olyan színek keverednek ezekben a kombinációkban, amelyek divatosak és sok kertben remekül megállják a helyüket. Emellett fontos volt a formák gazdagságának a bemutatása is, ugyanis ez a virág hihetetlen bőséggel tudja felvonultatni a tökéletes formák lehetőségeit.

A dália kollekcióim összeállításánál fontos szempont volt, hogy akár csokorba rendezve, együttesen is szép látványt nyújtsanak. Mert a dália kifejezetten alkalmas virágcsokrok vagy más virágos kompozíciók létrehozására. Sőt, egyenesen nagyobb virágzási lendületet kap, ha levágjuk az elhervadni készülő virágszárakat, vagy még friss bimbós állapotban vágunk magunknak pár szál virágot. Azaz, a dália is a "Vágj belőle, hogy újra virágozzon!" növények közé tartozik.

Most pedig jöjjenek a Dekor&Mentha által összeállított Dália Kollekciók:


Bíbor Dália Kollekció

Dekor&Mentha Bíbor Dália Kollekció virággumó
 
 Álmodozó Dália Kollekció

Dekor&Mentha Álmodozó Dália Kollekció virággumó

Ragyogó Dália Kollekció

Dekor&Mentha Ragyogó Dália Kollekció virággumó

Púder Dália Kollekció

Dekor&Mentha Púder Dália Kollekció virággumó

Bársony Dália Kollekció

Dekor&Mentha Bársony Dália Kollekció virággumó

Fehér Dália Kollekció

Dekor&Mentha Fehér Dália Kollekció virággumó

2017-es év legtrendibb összeállítása:

Fátyol Dália Kollekció





Aki még nem ültetett dáliát, de ki szeretné próbálni, annak íme néhány jó tanács:

  • Az utolsó fagyok után ültethető ki szabad földbe.
  • Neveljük elő cserépben, így egy kész növényt ültethetünk majd ki a kertbe.
  • Napfény igényes, ezért úgy válasszunk neki helyet, hogy bőven érje nap reggeltől estig.
  • Ha magas fajta, akkor már ültetéskor lássuk el hosszabb karóval, amihez rögzíthetjük.
  • Vízigényes, ezért olyan helyre ültessük, ahol majd rendszeresen tudjuk locsolni.
  • Mivel fagyérzékeny, ezért ősszel az első fagyok előtt szedjük ki a földből, és vigyük egy hűvös, de fagymentes helyre. 

További információkat a dáliák gondozásáról itt találsz.


    További részleteket a Dekor&Mentha Dália Kollekciókról az alábbi linken találtok:

    Dekor&Mentha Shop vásárlás



    Február - Kerti Teendők

    $
    0
    0
    Februárban végre kezdjük érezni a tavasz közeledtét, ezért sokkal inkább igyekszünk már ki a kertekbe. Igaz, még számíthatunk meglepetésekre, akár fagyos éjszakákra és havazásra is, mert ez a hónap még bőven a télhez tartozik. Ám a kerti munkákat sok esetben már elkezdhetjük.

    Ha már nem fagyott a talaj és nem túl vizes, akkor elkezdhetjük a tavaszi ásásokat,
    és beforgathatjuk a tavaszi komposzt adagot is.
    Első lépésként nézzük át a vetőmagokat és a komposztálót.


    Virágos kertben:

    • Készítsd elő a talajt a palántázáshoz és magok elvetéséhez. Azaz tisztítsd meg és gereblyézd el egyenletesen talajt.
    • A beltéri palántanevelést már elkezdheted. Ezzel korábban kezdődhet kertedben a virágos szezon. Tálcára vagy Jiffy tőzegpogácsába vesd el a magokat, és egy hűvös helyen (pl.: fűtetlen szobában, üvegházban, ablakpárkányon) neveld őket. Az évnek ebben az időszakában ne vess még el túl sok magot, mert ezek sokszor még megnyúlnak a gyenge és nem megfelelő fény hatására.
    • Igazából csak néhány kedvencet vess tálcára, amelyek magabiztosan kikerülhetnek majd a kora tavaszi kertbe: körömvirág, ammi majus, ördögszem.
    • Ebben a hónapban már tálcára vethetőek a hosszú tenyészidejű és lassú növekedésű virágok. Az apró magvakat mindenképp tálcára és búra alá vesd, máskülönben elveszhetnek. Ilyen például: kerti oroszlánszáj
    • Most tudsz rendelni dália gumókat, kardvirág hagymákat, és más szépséges nyáron virágzó hagymás növényt.
    • Ez a hónap még ideális, hogy komposztot vagy trágyát forgass be az ágyásokba.
    • Most érkezett el az idő, hogy az ősszel levágott és hajtásokról nevelt kis évelő növényeidet egyesével cserepekbe ültesd.
    • Ha szárazabbnak ítéled meg ezt az időszakot, akkor ne feledkezz meg az öntözésről.

    Virághagymák és gumók:
    • Ültess illatos és szépséges liliomokat cserépbe, amelyeket majd virágzás idején a bejáratod mellé tehetsz a nyári időszakban.
    • Kezd el a dália gumók előnevelését cserepekben. Erről itt olvashatsz részletesebben.
    • Hozd elő a teleltető helyeikről (vagy szabadítsd meg takarásuktól), a cserepekbe ültetett tavaszi virághagymákat. Ha száraznak találod a földjüket, akkor locsold meg bőven.
    • Locsold a cserepes összeállításokat, ha száraznak látod a földjüket.
    • Ha sikerült télen virágoztatnod jácint virághagymát, akkor ahelyett, hogy kidobnád, keress neki egy megfelelő helyet és ültesd ki a kertbe. Adj neki komposztot teljesen betakarva a növényt. Semmiképp ne vágd vissza a levelét, ez most a pihenő fázisa a virághagymának.
    • Válassz dáliákat erre az évre.


    Virágos szépségek a kertben:
    • Hagymások: Krókusz, Hóvirág, Téltemető, Írisz, Ciklámen
    • Évelők: Hunyor,
    • Bokrok és Fák: Varázsmogyoró, Barkák, Mogyoró és Fűzfa barkák, Boroszlán (Mérgező!), Téli jázmin, Bangiták,

    Évelők, Bokrok és Fák a kertben:


    Metszés és tavaszi munkák:
    • Ebben az időszakban klematiszod metszésre / igazításra szorulhat. Itt utána tudsz olvasni, hogy neked melyik fajta klematiszod van és milyen metszést igényel.
    • Sok esetben februárban már megkezdődik a metszési időszak.
    • Ha az idő engedi, akkor frissítsd fel a cserépben nevelt cserjék és kisebb fák földjének felső rétegét.
    • Most még könnyedén átültetheted, vagy elültetheted a megfelelő helyre kedvenc bokrodat, és a metszéseket is elvégezheted rajtuk.
    • Most kell formára metszeni a nyári orgonát és hortenziákat. Ez utóbbiakat fajta szerint: cserjés és bugás hortenziát a talaj fölött 15 cm-re metszd vissza, míg a kerti hortenziáknak csak a virágfejét távolítsd el.
    • Metszd vissza a téli virágzókat amint befejezik virágzási idejüket.
    • Vágd vissza a hunyor nagyobb leveleit, hogy a virág messzebbről is látszódjon a kertben.
    • Pár héten belül rügyezni kezdenek a fűzfák, amelyekről levágva a vesszőket támasztékokat készíthetsz futó növényeidnek. (Például: Szagos díszbükköny) Ne feledd, hogy ha rajta hagyod a kérgét, akkor begyökeresedhet.
    • A som egy remek dísznövény a kertekben, amiből a sok is kevés. És ez az az időszak, amikor a félfás ágakból további növényeket nevelhetsz magadnak te is.

    Ültetés:
    • Szabad gyökerű növényeket ebben az időszakban ültethetsz a kertbe.


    Veteményes kertben:

    Zöldségek:
    • Vásárold be a vetőburgonyákat. Majd helyezd világos, de fagymentes helyre. 
    • Nézd át és tisztítsd meg a burgonyák csíráztatására szolgáló tálcákat, poharakat vagy tojástartókat. Itt olvashatsz az előcsíráztatásról részletesebben. 
    • Üvegbura használatával felmelegedik a talaj, így korai vetemények nevelését és szüretelését teszed lehetővé kertedben.
    • E hónap VÉGÉN már elültetheted az előnevelésre szánt vetőmagokat. Pl.: paradicsom, paprika, padlizsán, uborka. Fontos, hogy a palánták hőmérséklet és fényigényét kielégítsd.
    • Vess borsómagokat ereszcsatornába. Ez egy kényelmes és praktikus módja a korai veteményezésnek. Töltsd fel az - erre a célra szánt - ereszcsatornát termőfölddel, majd a tetején egyenlő távolságra helyezd a magokat, amelyeket enyhén belenyomkodsz a puha földbe. Amikor már megerősödtek a kiültetheted a végső helyükre.

    Saláta:
    Ereszcsatornába salátát ültetni a lehető legegyszerűbb és legkézenfekvőbb módja friss zöldség termesztésének. Mindig kéznél van, és a kiskert tulajdonosok számára is megoldás lehet a hely kihasználásra.Itt olvashattok egy ötletet.
    • Fólia védelme alá már most vethetünk friss korai saláta fajtákat. Mint például: Madársaláta, Mizuna, Rukkola, Mustársaláta
    • Fólia védelme alá petrezselyem magot is vethetünk. Ehhez a vetőmaghoz egy kis tipp:  a vetés előtti napon mossuk át langyos vízzel a magokat, majd hagyjuk megszáradni papírtörlőn. Ezzel a módszerrel gyorsabb kelés és korábbi szüretet biztosíthatunk.

    Gyümölcs:
    • Ha már nem fagy, akkor ültethetsz gyümölcstermő bokrokat és fákat.
    • Korai rebarbara szüretet elősegítheted egy nagy méretű cseréppel.

    Termések:

    Munkák:


    • Ha van üvegburád, akkor mosd át és úgy helyezd ki a kertbe. Ebben az időszakban segítségedre lesznek, hogy melegen tartsák a talajt a frissen kihajtott zöldségek körül.
    • Takarítsd le a kerti utakról és teraszokról a télen rájuk rakódott sarat és mohát.
    • Amint az időjárás engedi, tisztítsd ki az ágyásokat és ásd fel, ez a későbbiekben sok időt és munkát spórol majd meg neked.
    • Fagy esetén ne használd a gyepet.
    • Ha tavaszi gyeptelepítést tervezel, akkor már most készítsd elő a talajt. Ásd fel és tisztítsd meg a gyökerektől, majd a nagyobb rögöket hagyd, hogy a késői fagy szétomlassza.
    • Készíts növénytámasztékot.
    • Ellenőrizd le a kerti eszközeidet és szerszámaidat.

    Tervezés:

    Ilyenkor látszik csak igazán, hogy milyen jól mutatnak a tavaszi hagymás virágok a kertben. Ám, ekkor tűnik fel az is, hogy hová kellett volna még ültetnünk az ősszel. Készíts fotókat a jelenlegi állapotokról, hogy megkönnyítsd az őszi ültetési munkádat.

    Kertlakók:

    • Ebben az időszakban sem szabad megfeledkeznünk kedvenc énekes madarainkról. Ezért tartsuk fagymentesen a madáritatókat.
    • Töltsd meg a madáretetőketés akassz ki a függő madáreleségeket.
    • A madárház kihelyezéséhez ez a hónap a legideálisabb.

    Kedves kertrajongók eljött a mi időnk.
    Munkára fel! ;)

    Virágmag, virághagyma, vetőmag, cserép, tőzegpogácsa, madáretető, madáreleség
    Dekor&Mentha Shop vásárlás


    Angyalgyökér, az angyali csemege

    $
    0
    0
    Ebbe a növénybe először beleszerettem virágként, majd amikor beszélgettem Halmos Mónikával, rögtön kitágult a világ és rájöttem, hogy ez a szerelem az én kis virágommal még csak bimbózik. ;)

    Mert az angyalgyökér vagy más néven Angelica archangelica (már a neve is egy gyönyörűség), - ahogy azt a webáruház oldalán is írtam -, egy gyógy- és fűszernövény, amiből csodálatos dolgokat készíthetünk dekorációk vagy konyhai finomságok formájában.



    Halmos Mónika Virágkonyhájában például igazi csemegék készültek ebből a növényből, amit érdemes elolvasni, majd felkészülten várni az idei kertszezont.

    Szerintem ezeket a finomságokat nekünk is meg kell ízlelnünk és ki kell próbálnunk.


    Halmos Mónika:
    Angyali gyökér

     "Angyalgyökér, angyalfű - már a neve is angyali. Olyan kedves! Hát még maga a növény!
    Azt talán mondanom sem kell, hogyha gyűjtőútra indulunk, mindenképpen biztos tudással legyünk felvértezve – aki kicsit is bizonytalan, vagy rettegve lép az erdőbe, a kaukázusi medvetalp vagy a foltos bürök miatt, inkább ne szedjen. De lehet ültetni a kert végébe, a kerítés mellé, nagyon mutatós, hálás – és könnyű vele bánni! Magot itt lelhettek fel
    ! (De vigyázat, ez az oldal kimeríti egy kertmániás zaklatását… és függővé lehet válni!)

     A nyár végén egy gyógynövényes kurzuson voltam Ausztriában. Amúgy is imádom Ausztriát, és osztrák kiadóm jóvoltából ismertem meg Ingridet, akinek könyveit szintén a Freya Verlag gondozza. Imádom őket – és találtam is Ingrid kurzusai közt egy nagyon nekem valót: Őszi házi patika (Herbtsliche Hausapotheke). Első nap nyakunkba vettük az erdőt, gyökereket ástunk, mosogattunk, súroltunk. Másnap következett a munka dandárja: kenőcsöket, kivonatokat, bedörzsölőt és más hasznos gyógy-mindenfélét készítettünk...."

    Ha kíváncsi vagy, hogy mi minden finomságot készítettek Mónikáék az angyalgyökérből, akkor kattints az alábbi linkre: 

     

    Virágkonyha: Angyali gyökér




    Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a "Megjelenítés elsőként"lehetőséget.
    Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.




    Minden, amit a dáliákról tudni akartál

    $
    0
    0
    Egy olyan virághoz szeretnék most útmutatót adni a kezetedbe, ami kertbe, balkonládába, számtalan méretben és formában és ráadásként a szivárvány minden színében fellelhető.
    Hogy még kedvesebb legyen a számunkra, vannak olyan évek, hogy akár 3 - 4 hónapon át is virágoznak.

    Ha kedvet kaptál a dáliákhoz, akkor gyere és olvasd el a gondozási trükkjeit!

    Kép forrása

    Talaj és fényigény:
    Napfényes helyre ültetve növekszik és virágzik a legbiztosabban. A dália gumók szeretik a tápanyagban dús, de jó vízáteresztésű talajt.

    Ültetés:
    Áss egy 20 - 30 cm mély gödröt, amibe kényelmesen el tudod helyezni a dáliagumókat.

    Kora tavaszi teendők a dáliagumókkal:
    A dáliagumók fagyérzékenyek, ezért bármennyire csábító is, hogy kiültessük a szabad földbe március vagy kora áprilisban, az így nagy valószínűséggel a fagy áldozata lehet. Ezért inkább ebben az időszakban cserepekbe ültessük a dália gumókat és világos, de hűvös helyen neveljük elő a növényeket, hogy a májusi fagyok után egy kész növényt ültethessünk ki a kertbe.
    Ezzel a módszerrel egy erős növényt korábbi virágzásra ösztönözhetünk.

    Kertbe ültetve:
    Ha nincs megfelelő helyed a cserepes előneveléshez, akkor az utolsó fagyok után (nagyjából május vége felé) ültesd ki a kertbe. A talajra teríts egy nagy adag komposztot vagy kerti földet, majd pedig a locsolókanna rózsafejével jól öntözd be.

    Szükséged lesz még egy hosszú karóra is, amit a virággumókkal együtt helyezz el az ültetőgödörbe. Lehetőleg ne egy vékony bambusz rudat válassz, mert az nehezen tartja meg a bokros dália tövet teli virágokkal.

    Ahogy elkezdődik a kora nyár, a dália erőteljes növekedésnek indul, amit folyamatos kötözéssel tudsz biztonságban tartani az időjárás viszontagságaitól.

    Cserépben nevelve:
    Kép forrása
    Válassz egy kaspót vagy cserepet, ami legalább 30 cm széles és olyan magas, mint amilyen a virág lesz kifejlődött állapotban. Olyan mélyre ültesd, mintha a kertbe ültetnéd el.

    Gondozása:
    Miután a dáliákat kiültetted a kertbe, és a növény megerősödött, csípd vissza a főszárát a legfelső levélpár alatt. Ezt egy tiszta, éles késsel a legegyszerűbb megtenni.
    Tedd ezt addig, amíg legalább öt hajtás meg nem jelenik közvetlenül a gumóból. Ez nem lesz könnyű érzés, de gondolj arra, hogy így a növényed megerősödik és több virággal fog téged elkápráztatni a nyár végén.

    Sajnos a csigák nagyon szeretik a dáliákat. Főként a frissen kihajtott levelekben tudnak nagy károkat okozni. Ezért kiültetés után mindenképp védd meg növényedet ettől az éhes bandától.

    Az első őszi fagyok előtt (amikor látszik, hogy megfeketedett a szára) ásd ki a dália gumókat és fajtánként felcímkézve, lehetőség szerint papírba csomagolva tedd egy hűvös, de fagymentes teleltető helyre.

    Készíts virágcsokrokat:
    A dáliákat, csak kinyílt virágos állapotban vágd le a tőről. Miután levágtad rögtön állítsd vízbe.
    Ha hagysz a tövön is virágot, akkor elhervadás után mindenképp vágd le, mert így újabb virágzásra ösztönözheted.


    Ha te is szeretnél dáliákat a kertedbe, akkor itt találod a

    Dekor&Mentha Shop különleges ajánlatát

    Dekor&Mentha Shop vásárlás








    Március - Kerti Teendők

    $
    0
    0
    Elérkezett a március rengeteg teendővel. Most, hogy már magunk mögött tudhatjuk a komoly téli fagyok lehetőségeit és egyre hosszabbak és melegebbek a nappalok, igen sok munka vár ránk a kertekben, az üvegházakban (akár az ideiglenesen felállított fóliasátrakban) és kedvenc ültető asztalunknál.


    Kép forrása

    Virágos kertben:

    • Ebben a hónapban, már majdnem minden egynyári virágot előnevelhetsz cserépben, ha rendelkezel egy fűtetlen világos hellyel. 
    • Most vetheted el cserépbe az évelő virágok magjait is.
    • A szagos díszbükköny magjait ebben a hónapban ültesd cserepekbe. Itt olvashatsz a nevelésükről részletesebben.
    • Készítsd elő a virágágyásokat a március végi, áprilisi szabad vetéshez.
    • Hónap vége felé minden olyan egynyári virágot ültessünk különálló cserépbe, amelynek a sziklevelén kívül már megjelentek az "igazi levelei" is. Átültetésük során óvatosan bánjunk ezekkel a kis növényekkel, mert még nagyon sérülékeny a száruk, éppen ezért egy villával vagy jelölő pálcával segítsük kiemelni a gyökérzetet, miközben a másik kezünkkel a levelét fogjuk. Így könnyen és gyorsan átültethetőek a növények.
    • Most kezdhetsz el gondoskodni kerted évelőnövényeinek szaporításáról, tálcára vagy cserépbe  fektetett gyökérdugványos szaporítással. 
    • A korán kihajtott évelőnövények esetében már a szárdugványozásos szaporítással is növelheted kerted növényeinek számát. (Ilyen például: Phlox-Lángvirág, Delphinium-Szarkaláb)

    Hagymások és Gumósok
    • Hóvirág átültetése/szétültetése ebben a hónapban esedékes. Ne feledkezz meg róla!
    • Hónap közepe, vége fele kezdheted cserepekben előnevelni a dáliagumókat. Így védve meg a növényt a késői fagyoktól, miközben május vége júniusra egy kész növényt ültethetsz a kertedbe. (előnevelésről videó itt)
    • Amint kezdenek elvirágozni az első hagymások, vágd le az elszáradt virágfejeket és hagyd rajta a zöld levelet.

    Virágzó növények a hónapban:
      A márciusi kertből már biztos, hogy meglepheted magadat és családot egy hangulatos tavaszi virágos összeállítással.
      • Hagymások: Nárcisz, Gyöngyike, Jácint, korai tulipán és írisz fajták
      • Évelők: Hunyor, Ibolya, Kankalin félék, 

      Évelők, Bokrok és Fák a kertben:

      Metszés, igazítás:
      • Vágd vissza az évelők és fűfélék tavalyról megmaradt elszáradt leveleit.
      • Ha a talaj már felengedett, akkor forgass bele egy nagy adag komposztot.
      • Ebben a hónapban erőteljes növekedésnek indulnak a gyomok is, ezért ezeket mielőbb távolítsd el az ágyásokból.
      • A kankalin töveket virágzás után ásd ki és vágd / szedd ketté.
      • Tőosztással (kiásva a teljes gyökérzetet, majd elosztva kisebb részekre) szaporíthatod a méretesebb évelőidet. Így a régi növény is friss lendülettel fog növekedni.
      • Kezd el metszeni a rózsáidat. Az elfagyott és elszáradt, illetve a bokor belseje felé növő ágakat mindenképp vágd le.
      • Amint látod, hogy már megindultak a rügyek a sövényen, belekezdhetsz a tavaszi formanyírásba. A fiatal ültetésű sövénynek (1 - 2 évesek) vágd vissza az 1/3-át, így erőteljesebb és bokrosabb növénnyé fog erősödni a kertedben.
      • Folytasd a hortenziák metszését. (Részletesebben itt írtam róla.)
      • Amint elvirágzik az aranyfa, metszd vissza erőteljesen. Ez főként az idős töveknél jelent komoly beavatkozást.

      Ültetés:
      • Most ültess sövényt, vagy külön álló bokrokat. 
      • Ebben a hónapban már ültethetsz lágyszárú évelőket.
      • Szabad gyökerű rózsákat is ültethetsz még ebben a hónapban, amelyek gyorsan megfakadnak és erőteljes növekedésnek indulnak. Ehhez természetesen nagy adag komposztra és helyes ültetésre van szüksége.

       

      Veteményes kertben:

      • Ez az egyik legizgalmasabb hónap az évben. Már vethetünk szabad földbe és közben nevelhetjük a palántákat. Miközben napról - napra változik minden.
      • Ebben a hónapban vesd el (beltérben) gyümölcs termő zöldségek magjait, mint például a paradicsom, a padlizsán, a paprika.
      • Szabad földbe ültethetjük és vethetjük a hagyma féléket és a borsót.
      • Most már kezdhetjük előnevelni az articsóka magját.
      • Ha már morzsalékosabb a talaj, akkor a vethetünk sárgarépát, paszternákot és retket is.

      Saláták:

      Gyümölcs termők:
      • Most még ültethetünk gyümölcstermő bokrokat és fákat, és ebben a hónapban a metszésük is folyamatos ezeknek a növényeknek.
      • Még nem késő letakarni a rebarbarát, hogy minél gyorsabban zsenge szárakat növesszen.

      Termények ebben a hónapban:  
      Ebben a hónapban is találni ehető zöldségeket a kertben. De vajon mik azok? Ha időben elülteted őket, akkor jövőre már te is szüretelhetsz.


      Munkák:

      • Cserepes növényeid felső 5 - 10 centiméternyi földrétegét frissítsd fel
      • Már mostantól érdemes gyűjteni az esővizet és kitenni a meglévő hordókat, vagy ha még nincsen ilyened, akkor érdemes vásárolni egyet.
      • Nézd át a komposztálódat, mert most szükséged lesz rá. Ha gondod akad vele, akkor itt találsz hozzá segítséget.
      • Ne feledkezz meg a beltéri növényekről sem, és locsold őket rendszeresen.
      • Gyűjtsd be a mogyoró, vagy nyírfa vesszőket mielőtt még minden kizöldül, mert ezek kiváló támasztékul szolgálnak majd például a borsónak.
      • Még van egy utolsó kis szusszanásnyi lehetőséged, hogy gyorsan papírra vesd a nagyobb kert terveket / vázlatokat, hogy amikor minden beindul, akkor azokat csak elő kelljen venned és a vázlat alapján elkészítened.

      Üvegházak / Kerti asztalok:
      • Mielőtt a tavasz roham léptekkel elindul - Ürítsd ki az üvegházat (vagy azt a helyiséget, ahol dolgozni szoktál) és takarítsd le az asztalt illetve a fiókokat.
      • Pakold be a kerti földet.
      • Kezd előhajtatni a burgonyát. Burgonya konténeres neveléséről további infó itt.

      Kárelhárítás:

      • Mulcs takarással fedd le a csupasz földterületeket. Most még tökéletes az időzítés ahhoz, hogy időben bedolgozd majd a talajba, mielőtt a gyomok lendületet kapnak a növekedéshez.
      • Ellenőrizd le az elektromos kerti eszközöket (például: fűnyíró, kaszagép), és ha szükséges még most vidd el szervizbe.
      • Gyepen a csupasz részeket fellazítva, elvetheted a fűmagokat és később, amikor a teljes gyep megerősödik vágd vissza. 
      • Magaságyások farészeit ellenőrizd le. Erősítsd meg és fesd le, ha szükséges.

      Kertlakók:

      • Figyeld a csigák megjelenését a kertben és védekezz ellenük.
      • Ha az időjárás melegszik, azzal arányosan a kártevők is megjelenhetnek a kertekben. Figyeld a növényeidet és védekezz előre.
      • Rovarházak elhelyezésével támogatod kertedben az aktív kertéletet.


      Sok - sok mosolygós kertészkedős napot kívánok nektek erre a hónapra! :)



      Vigyázz kész, mindjárt itt a TAVASZ!

      $
      0
      0
      Amikor ránk tör a tavasz, csupa pozitív és kellemes érzés önt el minket egyik napról a másikra. Szinte reggeltől - estig csak mosolyogni lenne kedvünk és élvezni szeretnénk a napsütés és a természet csodáit.

      Valahogy így....


      Kép forrása: Lily&Val

      Amikor egyszerre kapnánk fel a legszakadtabb és legcsinosabb nyári ruhadarabunkat, hogy abban rohanjunk ki a kertbe, majd a közeli parkokba élvezni a napsütést.

      Amikor mindenhol csak virágok köszönnek vissza ránk, hogy ezzel is szinte színpadias hangulatot teremtsenek egy átlagos hétköznapból.

      Amikor a tulipán lesz mindenki kedvenc virága, ha akarja, ha nem. Mert ennek a csodának nem lehet ellenállni.

      Amikor méhecskék zsonganak minden virágzó bokor és fa körül és nem is érted, hogyan élhettünk az elmúlt hónapokban ennyire elzárva a nyüzsgő természettől.

      Amikor illatok és színek kavalkádjai lepik meg az érzékszerveinket, hogy elcsábítsanak minket a természetbe.

      Amikor minden piac, zöldséges, gasztronómiai oldal, eperrel és epres receptekkel lesz tömve, és te habzsolva eszed csak úgy önmagában is.

      Amikor annyira jó piacra járni, a reggeli napsütésben.

      Amikor palánták sorakoznak az ablakpárkányodon, majd előkerül a kedvenc locsolókannád, hogy azzal fejezd ki a gondoskodásodat és figyelmes szereteted a növényeid iránt.

       Amikor felásod a fél kerted tele lelkesedéssel és este már megmozdulni sem bírsz, és közben azon gondolkozol, hogy vajon mire lehetett jó a téli konditerem bérleted, ha ettől a félnapos ásástól így kidőlsz. :D

      Amikor elkezdheted megvalósítani a télen megálmodott kert és ház átalakításokat.

      Amikor olyan lendülettel ébredsz minden reggel, mintha te is átaludtad volna az egész telet a medvével együtt.

      Készülj, mert már itt kopogtat a TAVASZ!


      Írd meg kommentben, benned milyen érzéseket kelt a természet ébredése.
      Köszönöm,
      Ági

      Ne szemetelj! Komposztálj!

      $
      0
      0
      Barátnőmnek szuper konyhája van, és ami a legjobb - szelektív kukája a szekrényben. Ha elmegyünk hozzájuk, szeretek neki segíteni a konyhában, de idáig sosem láttam, hogy a komposztálható hulladékot külön gyűjtötte volna, pedig igen sokat főz és így lenne mit a komposztálóba aprítania.


      Múlt héten felhívott, hogy segítsek, mert mint kiderült egy hordóba dobáltak bele ezt-azt az elmúlt 3 év alatt és fantasztikusan jó minőségű érett komposzt lett belőle. Ettől fellelkesülve tudatosan szeretné ezt a műfajt  művelni. Gondoltam körbejárom a témát. Mit érdemes és mit nem érdemes beletenni? Milyen anyag és design megoldások léteznek a zöldhulladék tárolására?
       
      Bár most ősz van (☺) és a komposztálás, a meleg igénye miatt inkább tavaszi indítást igényel, ilyenkor viszont érdemes kifigyelni az akciós komposztládákat az áruházakban, és még most ősszel megvenni. Sok zöldhulladék esetén két komposztláda tűnik a jó megoldásnak, míg egy kis kertbe inkább a zárt, de alj nélküli műanyag komposztáló a jó választás.

      Ám mielőtt belevágunk, tisztában kell lennünk egy-két alap dologgal, amit ha betartunk, akkor jövő őszre fantasztikus érett komposzt fog minket várni.

      Összeállításnál érdemes arra odafigyelni, hogy:
      • Rétegesen helyezzük el a különböző típusú anyagokat (még ha csak szabadon álló kupacunk is van)
      • Minden újabb adag zöldhulladék hozzáadásakor öntözzük meg a kupacunkat.
      • Minden 10-15 cm- es réteg után pár lapátnyi földet pakoljunk a kupacra, ami elősegíti az érését.
      • Egy rossz pokróccal minden művelet után takarjuk le a hő és a nedvesség megőrzése érdekében.
      • Végül pedig, az 1 méteres magasság elérésénél 2-3 cm-nyi földdel takarjuk be, majd hagyjuk érni pár hónapot.
      • Időnként érdemes vasvillával átforgatni, hogy a különböző érési fázisban lévő zöldek érintkezzenek egymással

      Fontos hogy:
      A levágott fűnyesedék a komposzt halom felét tegye csak ki, mivel könnyen benyálkásodhat. Persze ezt komposztáló adalékanyaggal orvosolhatjuk, de akkor az már olyan, mint amikor puskával sikerült ötösre megírni a töri dogát.
      Fás szárú növényeket érdemesebb szecskázó géppel felaprítani mielőtt a kupacba kerülnek, mert anélkül különben hihetetlen lassú lebomlást fog ez eredményezni.

      Végül pedig az igazán kezdőkre gondolva összegyűjtöttem egy listát, amit NEM javasolt  komposztba rakni:

      1. Főtt ételmaradék, kenyér, hús, mert rágcsálótanyát nem szeretnénk létrehozni.
      2. Betegségek által megtámadt növényrészek, végül visszakerülve a földbe újra fertőzhetik az egészséges növényeket.
      3. Gyomnövény terméssel
      4. Évelők gyökerét, főként gyomévelőét
      5. Biológiailag le nem bomló szintetikus textíliák

      Ami pedig mindenképp mehet a komposztálóba:

      1. Gyomok, termés és gyökér NÉLKÜL
      2. Konyhából származó nyers zöldség-, gyümölcs maradékok, tojáshéj, teafilter
      3. Fűnyesedék
      4. Puha sövénynyesedék
      5. Szecskázott fás részek
      6. Szecskázott papír
      Végül pedig néhány ötlet a gyűjtésükre, amihez nem kell feltétlen saját kert, mert megoldható egy társasházi, óvodai, iskolai udvaron is, sőt akár a saját erkélyeden is.

      Egy egyszerű láda kreatív és egyedi díszítéssel.

      Könnyen összeállítható, sőt több darab egymáshoz is kapcsolható.


      Felsőtálca forgat és melegen tart. Akár beltérben, de kültéren is használható formás bútornak felel meg.

      Személy szerint erkélyre ezt választanám, mert vonzódom az ötletes fém lakberendezési tárgyakhoz.

       Ez egy fából készült alap darab.


       Annak, akinek nincsen szelektív kukája a lakásban, ilyen edényben gyűjtheti a napi adagot, amit majd  a nap végén kiboríthat a komposztládájába. Én speciel egy ilyenre szívesen jelentkeznék, mert mindig valami átlátszó műanyag kerül a kezem ügyébe és abba gyűjtöm, ami nem mutat valami fényesen a konyhapulton.

       Ha már jól megpakoltad a ládát, akkor nincsen más dolgod, csak hogy pár naponta megforgasd.
      Nincsen vasvillás bénázás, csak elegáns tekerés.

      Ezt a darabot városi komposztálónak hívják, ami ugyanúgy köztérre állítva működik,
      mint a szelektív hulladék gyűjtő. Talán ehhez még Nekünk is érnünk kell.

      Igazi profikra gondolva raktam be ezt a hármas gyűjtőt. Itt már csak nagyban lehet gondolkodni.

      Végül pedig jöjjön a műanyag, amit különböző méretekben tudsz megvásárolni. Nem érdemes túl kicsire méretezni, mert az érési folyamathoz meleg, ahhoz pedig kritikus tömeg kell.

      Vintage Kert Magazin a múlt századból

      $
      0
      0

      Kert- és vintage rajongók, illetve magazin gyűjtők figyelmébe ajánlom ezt a posztot.
      Garden Magazin
       
      Egy gyöngyszem jött velem szembe ma reggel egyenesen 1909-ből!!!
      A majdnem 400 oldalnyi, tele izgalmasan és szépen szerkesztett kertészeti témájú magazin olyan ritkaság, amit érdemes egy nyugodt pillanatunkban átlapozni vagy akár olvasgatni is.
      Mivel a februártól júliusig tartó kerti időszakot foglalja össze, ezért ez egy igen nagy terjedelmű kiadvány.

      Érdemes kicsit részletesebben átnézni a témákat és a reklámokat is, ugyanis így jobban beleláthatunk abba a korba. Vajon milyen témákat vetettek fel és milyen reklámok jelentek meg 100 évvel ezelőtt? Melyek lehettek annak a kornak az aktuális kertészeti trendjei vagy technikai újításai?

      Témák az újságból:

      • Hogyan nevelj őszre virágokat a kertedbe?
      •  Ültess fákat, cserjéket és dísznövényeket
      • Hogyan nevelj rózsákat a kertedbe?
      • Legyen otthoni veteményes és gyümölcsös kerted
      • Miért lehet szükséged hidegágyra és hogyan készítsd el? 
      • Sok - sok növény és termékajánló csodaszép rajzzal és képpel. :) :)
      • Havi kerti teendők! :)

       Link a magazinhoz:


      Tavaszi virágzó ajtódísz

      $
      0
      0

      Végre megérkezett a tavasz hozzánk is,

      gyönyörű virágok és egy ajtódísz formájában.



      Nehéz ellenállni a természet ébredésének.
      Ezért tegnap engedve a közeledő varázslatnak, alkottam egy ízig-vérig tavaszi dekorációt, amivel már most megteremthetjük magunknak az ébredő kert látványát. Természetesen jóval azelőtt, hogy megjelennének kertjeinkben a virágzó szigetek.

      Ehhez az egyre szebb és élethűbb selyemvirágokat hívtam segítségül, amelyeknek épp csak illatuk nincsen. Igazából én rajongok ezekért a művészi növényekért, mert lenyűgöz az a tökéletesség, ahogy a természetet képesek utánozni. Természetesen a kínálat és a minőségi választék széles, így te döntheted el, hogy épp mire van szükséged. Mivel én úgy tervezem, hogy ez egy hosszútávra készült dekoráció lesz, ami majd sok tavaszon át csomagolja ünneplőbe a bejáratot, ezért bátrabban tudtam választani.

      Szükséges anyagok:

      • Vadszőlőből készült koszorúalap
      • 2 db Nagy virágfejű boglárka - Ranunculus (1 rózsaszín, 1 zöld)
      • 3 db Kis virágfejű boglárka - Ranunculus (2 rózsaszín, 1 bordó)
      • 2 db Eukaliptusz
      • 1 db Labdarózsa - Viburnum Opulus
      • 1 db Évelő szarkaláb - Delphinium
      • 5-6 db zöld kötöző drót
      • Drót vágó




      1. Először úgy terveztem, hogy ragasztópisztollyal fogom a megfelelő helyre rögzíteni a virágszárakat és -fejeket. Ám, ahogy kezembe vettem a koszorút és a virágokat, rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy a virágok szárait végig tudom bújtatni az indák között.
      2. Majd kisebb drót darabokkal a virágok fejeit és szárait a megfelelő helyen rögzítettem és beigazítottam.

      3. Fontos szempont volt, hogy a koszorúnak csak egy részét díszítem be virágokkal (pontosabban 2/3-át), így kontrasztként megmutatják magukat a vadszőlő indák - natúr barnaságukban - és még látványosabbá válnak a virágok szépségei.

       Munka közben...


      Íme, a végeredmény:

       
       



      Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a "Megjelenítés elsőként"lehetőséget.
      Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.



      Garden Expo 2017 - Játék a Dekor&Mentha blogon

      $
      0
      0

      Idén is megérkezett a tavasz és vele együtt a Garden Expo.

      Amikor hirtelen minden fa és bokor virágba borul és te az egész napot a kertedben töltenéd.



      Ha inspirációkat és ötleteket is szeretnél gyűjteni az idei évi kertészkedésedhez, akkor

      JÁTSSZ VELÜNK!




      "Kedves kertimádók, az ideális zöld oázis mindenkinek másmilyen. Van, aki imád a virágágyásban bíbelődni, más messziről elkerüli a metszőollót, mert gyümölcsös helyett sportolási lehetőséget, a nyári sütögetések vidám helyszínét vagy pihenőövezetet képzel el a kertjében. Egy azonban biztos, a Gardenexpón bármilyen elképzeléshez találhatsz ötleteket. 2017-ben is Magyarország legnagyobb kerti trend- és életmód kiállításán láthatók először az idei év kerti bútor és kültéri enteriőrjei, medence illetve kerti gép újdonságai, valamint a legfrissebb kertépítési irányzatok.

      Tudtad például, hogy 2017-ben a nehezen karbantartható fű helyett a buja kert a sztár? (Megjegyzés: Végreee! Eljött a mi időnk!)És azt, hogy a beton és műanyag már a múlté, idén a kerti utak, kerítések legfőbb alkotóeleme a kő, a kavics és a fa? Egy természet-közeliséget hangsúlyozó modern kertben pedig szinte kötelező elem a csobogó és a tó!

      Március 24-26. között friss kültéri trendekkel és ihletet adó díjnyertes bemutatókertekkel várnak a Budapest Sportarénában. A komplett kertépítéstől, a lakás teraszának „tavasziasításáig” minden kérdésedre választ kaphatsz a háromnapos eseményen. Az álomszép bútorok, grillek, medencék, árnyékolók, kerti gépek és szerszámok, kültéri világítás és öntözéstechnikai megoldások legszélesebb választéka mellett a legjobb hazai kertszakértők is ott lesznek a 8000 négyzetméteres bemutatótérben.

      Ámulatbaejtő meglepetésekből persze idén sem lesz hiány. Itt mutatják be először a nagyközönségnek az úgynevezett lebegő bonsait,2017 egyik nagy kedvencét. A miniatűr fákat és bokrokat  különleges kaspóba ültették, és egy speciális technológia segítségével pár centire a föld felett lebegnek, pörögnek, forognak, vagy csak sejtelmesen függnek a semmiben. Szürreális jelenség, amit a saját szemeddel is látnod kell!

      3500 virágzó orchidea egy helyen a Gardenexpo társrendezvényén, az Orchidea Ünnepen! Fantasztikus közelségből csodálhatod meg hazai és külföldi nemesítők növényeit, és öt különböző ország inspiratív kompozícióit, melyek több ezer virágzó orchideából készülnek. A hétvégi esemény remek alkalom arra, hogy jobban megismerd a növények királyát és felkészülj arra, hogyan óvd, neveld és virágoztasd új szerzeményeidet."






      Mi a teendőd ahhoz, hogy az ÖT darab PÁROSJEGY EGYIKÉT MEGNYERD?



      1. Válaszolj egy kérdésre e-mailben:
      Milyen különleges növényt mutatnak be idén a Garden Expo-n?
      a) Földalatti orchideát
      b) Nem mutatnak be új különlegességet
      c) Lebegő bonsai


      2. Írd meg nekünk Facebook kommentben:
       A Garden Expo programjai közül melyikre vagy a leginkább kíváncsi?
      (Programok ITT)



      A válaszok beküldésének és megírásának a határideje:

      2017. március 23. (csütörtök) este 8 óra

      E-mail cím: jatek.dekoresmentha@gmail.com


       



      Blogbejegyzések élőben - Avagy "Saját készítésű kerti dekorációk" a színpadon

      $
      0
      0

      Az elmúlt héten kevesebb időm volt a blogra.

      Ennek a legfőbb indoka az, hogy az elmúlt héten kitalált és összerakott kertötleteket ezen a hétvégén élőben, a Papp László Sportaréna színpadán fogom nektek megmutatni.




      Ez egy különleges alkalom, amikor az összegyűlt kertötleteket élőben nézheted és hallgathatod végig.
      Amennyiben kíváncsi vagy arra, hogy hogyan és miként tudsz saját kerti dekorációkat készíteni a kertedben felfedezhető növényekből, akkor várlak a most hétvégi Garden Expo rendezvényen.

      A következő időpontokban találkozhatsz
      velem a színpadnál:

      • Péntek (Március 24.) - 14:15
      • Szombat (Március 25.) - 16:00
      • Vasárnap (Március 26.) - 13:15

      SOK SZERETETTEL ÉS

      SOK-SOK ÖTLETTEL VÁRLAK A HÉTVÉGÉN!




      Garden Expo JÁTÉK /2017/ nyertesei

      $
      0
      0

      Az ezen a hétvégén (2017. március 24 - 26.) rendezik a tavasz első nagy kerti rendezvényét a Papp László Sportarénában.

       

      A GardenExpo által felajánlott ÖT darab párosjegy egyikét nyerhették meg azok az olvasók, akik kedvet éreztek egy kis játékhoz és az elkövetkezendő napokban szeretnének ötleteket és inspirációkat gyűjteni kertjük kialakításához.


      És kik azok a szerencsés NYERTESEK, akik akár már holnap kertinspirációkkal térhetnek haza?


      1. Tóth Alexandra
      2. Kincses Andrea
      3. Rácz Ferenc
      4. Juhász Erika
      5. Medvegy László


       Gratulálunk Nekik és kívánunk mindannyiuknak erre a hétvégére sok szép megvalósításra váró kertötletet.







      Dekor&Mentha előadások a Garden Expo-n

      $
      0
      0

      Egy izgalmas héten és hétvégén vagyok túl.



      Az elmúlt egy hét a felkészülés, majd az elmúlt három nap az előadásokról szólt.
      A Garden Expo szervezőitől kapott felkérés hatalmas lelkesedéssel töltött el, így a téma is gyorsan körvonalazódott, amiről előadást szerettem volna nektek tartani.

      Előadásom témája a kertben lemetszett ágakból, vesszőkből és a kertünkben elburjánzott növényekből készített hasznos és szép kerti dekorációkról szólt.

      Készültek szépek és készültek hasznos dekorációs tárgyak is,
      ahogy arra egy kertben szükségünk is lehet.

      Az  alább látható képeken betekintést nyerhettek az elmúlt három nap pillanataiba.
      Természetesen az elkészült dekorációkról idővel készülnek majd posztok, amelyeket érdemes kipróbálni.
      Várom majd a visszajelzéseiteket a kertjeitekből!

      És íme, az elmúlt 3 nap eseményei:















      "Egy- és kétnyári növények a virágos kertekért" - Vendégcikk Mazán Anitától

      $
      0
      0

      Különleges cikksorozatot indítunk útjára.

       Írója egy nagyon kedves ismerősöm, aki virág- és növényrajongását hivatásszerűen űzi,  kertészmérnök, virágkötő és táplálkozás tudományi szakértőként. Az elkövetkező hetekben és hónapokbanMazán Anitátólolyan cikkeket fogtok olvasni itt a blog oldalán, amelyekkel bátran hozzá kezdhettek egy virágosabb kert kialakításának és ennek segítségével saját nevelésű virágokból majd csokrokat is készíthettek.



      Egy- és kétnyári növények a virágos kertekért

      -Növények amiből mindenkinek kell legalább egy köteg-

      Te is unod az örökzöldekből és fűből álló udvarokat? Szerinted is az igazi kert az, ahol minden évszakban színes virágok nyílnak (lehetőleg több színben, formában és méretben)?

      Az első rügyek kipattantak már, úgyhogy neki is állhatunk a szépen virágzó növények utánpótlásának. Ha van egy csöppnyi erkélyed, teraszod, hiányos évelő ágyásod, egy talpalatnyi szabad területed, akaraterőd, kitartásod és egy- két ügyes trükköd (amit tőlünk megtanulhatsz) neked is csodás virágágyásod lehet fillérekből. Tarts velünk! Neveljünk együtt virágzó növényeket, kössük őket csokorba és bátran díszítsük helyiségeinket vele, vagy adjuk ajándékba az arra érdemeseknek.

      Személy szerint azért kedvelem az egyéves - vagy egynyári – virágokat, mert legtöbbjük magról is könnyen szaporítható, egyetlen tenyészidőszak alatt hoznak vegetatív részeket és virágokat, arról nem is beszélve, hogy nagyon széles a választék, amiből minden évben választhatunk. A kétnyáriak ettől kicsit eltérően növekednek. A vegetációs időszak első felében a gyökér, szár és levél fejlődik, a virágképződés és a magérlelés pedig a második évben következik be.
      Évről-évre új színek és formák, kell ennél több? Egyszerűen megunhatatlanok.

      Ki tudna nemet mondani a csodás púder színű rézvirágra vagy a levelével díszítő hamvaskára?
      Hogy álljunk neki?

      1.       Válasszunk magot! 

       

      (Én mindig arra szavazok, hogy legyen sokféle magunk, próbáljunk ki új fajtákat, színeket, kísérletezzünk bátran vetésükkel!)



      2.       Válasszunk szaporításra alkalmas edényt és időpontot

      Palántanevelő lebomló anyagból
      Egynyári növényeinket március-áprilisban vethetjük szaporítóládába, kis cserepekbe, vagy préselt tőzegből, kókuszrostból készült edényekbe (a lebomló anyagból készülő cserép megvédi a növényt az átültetéskor bekövetkező sérülésektől, így én csak ajánlani tudom). Tulajdonképpen minden edény megfelel erre a célra, kivételt képeznek ez alól a fémedények.
      Használhatunk tőzegpogácsát is (manapság igen népszerű), csupán 125 ml kézmeleg vizet kell a pogácsákra önteni, ezek megszívják magukat, majd újabb 75 millilitert kell hozzáadni! Két-három mag kerül egy pogácsára. Az öntözés mindig alulról történjen!
      A magokat szobahőmérsékleten neveljük, vagy - üvegedénnyel takarva - akár szabadban is. Rendszeresen permetezzük a csíranövényeket, ne öntözzük, csak abban az esetben, ha azt az ültetőközeg úgy kívánja, akkor alulról kaphat folyadékot!
      A csíráztatás világos helyen történjen, különben a növénykék hajlamosak a megnyúlásra.
      A csíráztatás jobb, ha melegebb helyen történik, a palántanevelésnél viszont egyre kevesebb hőre van szükség, így azt csökkenteni kell.

      Palántanevelés lebomló anyagban:

      1. Virágmagok
      2. Földdel feltöltés
        









      4. Magok elhelyezése a lyukakba
      3.Magok helyének, mélységének jelölése












      5. Kész vetés

      Vetés szaporítótálcába:

      1. Magágy készítése
      2. Magágy előkészítése - 2.











      3. Jó magágy
      4. Magok szórása szaporítótálcába










      5. Elkészült a vetés

      6. Csíranövények

      Én a következő növényeket választottam idén:


      Magyar név
      Latin név
      Vetési idő
      Hova és hogyan vetjük?
      Kiültetés ideje
      Virágzás
      Amaránt
      Amaranthus caudatus
      XI.-IIII.
      Szabadföldbe
      IV.
      3 hónappal
      vetés után
      Angyalgyökér
      Angelica archangelica 
      IV.
      Szabadföldbe
      -
      -
      Borzaskata
      Nigella damascena
      III.
      Szabadföldbe
      -
      VI.-VIII.
      Cickafark
      Achillea millefolium
      III.
      Szabadföldbe
      -
      VII.-IX.
      Didiscus
      Didiscus sp.
      I-II.
      Szabadföldbe
      V.
      V.-IX.
      Díszfüvek
      -
      IV.
      Szabadföldbe vethető
      1 cm mélyen
      -
      VII-IX.
      Egynyári fátyolvirág
      Gypsophila elegans
      IV-V.
      Szabadföldbe vethető
      1 cm mélyen;
      márciusban fólia alá is vethető
      -
      VI-VIII.
      Ernyős verbéna
      Verbena x hybrida
      III.
      Szabadföldbe
      IV.
      VII.-IX.
      Harangláb
      Aquilegia spp.
      IV-V.
      0,5 cm mélyen fólia alá
      VIII-IX.
      V-VI.
      Jégvirág
      Euphorbia marginata
      IV.
      Szabadföldbe 1,5 cm mélyen
      -
      VII-X
      Nagy rezgőfű
      Briza maxima
      III.-IV.
      Szabadföldbe
      -
      VII.
      Nagyvirágú bársonyvirág
      Tagetes erecta
      IV.
      Szabadföldbe 1 cm mélyen
      -
      VII-IX.
      Oroszlánszáj
      Antirrhinum majus
      II.-III.
      Fólia alá, szaporítótálcába
      V.
      VI.
      Ökörfarkkóró
      Verbascum sp.
      III.-IV.
      Szabadföldbe
      -
      VI.-IX.
      Ördögszem
      Scabiosa atropurpurea
      III.-IV.-V.
      III.-IV.: fólia alá; IV.-V:
      helyrevetéssel
      V.
      VII.-X.
      Rézvirág
      Zinnia elegans
      IV.
      Szabadföldbe
      -
      VII.
      Szagos díszbükköny
      Lathyrus odoratus
      III.
      Szabdföldbe
      -
      VI.-

      3.       Figyeljünk a fontosabb lépésekre!

      Fontos lépés a pikírozásvagy tűzdelés és az edzés. Előbbinél a sűrűn vetett egynyáriak talaját fellazítjuk, majd egyesével kiemeljük a sziklevelekkel rendelkező növényeket, végül cserépbe vagy palántanevelő tálcába ültetjük. Az állandó helyre vetett növényeknél – melyeket kezdetektől szabadföldön nevelnek - ez elhanyagolható (nem feltétlenül kedvelik, ha bolygatják őket pár lombleveles korban).

      Edzésnek pedig azt nevezzük, ha a kiültetés előtt egy héttel a külső körülményekhez kezdjük szoktatni a gyenge szárral rendelkező, fiatal egynyáriakat. Kezdésnek vigyük ki a szabadba pár órára a növényeket, majd ezt az időt növeljük egészen addig, amíg kint nem hagyhatjuk véglegesen!


      Mindenkinek sok sikert a palánták neveléséhez!

      Körülbelül egy hónap múlva újra jelentkezem, ha a növényeim már lomblevelekkel is rendelkeznek.

      A bejegyzés szerzője: Mazán Anita

      Áprilisi - Kerti Teendők

      $
      0
      0
      Hát elérkezett az a hónap, amelyikben akad tennivalónk bőven. De pánikra semmi ok, mert csak egy kis rendet kell tenni a fejünkben, és ahhoz pedig pont alkalmas ez a hónap, hogy kiüljünk egy finom teával vagy kávéval a kertbe és miközben hallgatjuk a madarak csicsergését és elgyönyörködünk egy - egy virágban, lejegyzeteljük a tennivalókat.
       


      Virágos kertben

      • Már közvetlenül a helyére vethetjük a borzaskatát, körömvirágot, kaprot, pipacsot,mákvirág magot.
      • A kevésbé fagytűrő egynyáriakat, mint például a pillangóvirágot, tálcára vethetjük és napközben kint, majd éjszakára bevihetjük egy melegebb helyre.
      • Ha magról szeretnél nevelni évelőket, akkor most jött el az ideje, hogy elvesd őket.
      • A hónap vége felé ritkítsd ki a kikelt egynyáriakat, hogy optimálisan tudjanak a növények fejlődni.
      • A már meglévő évelőkből most szaporíthatunk. Levágva a még lágyszárú ágakból, majd cserepek földjébe szúrva, gyökeres növényeket nevelhetünk.
      • Nevelj évelőket magról. Ehhez töltsd meg a magvető tálcádat tőzegmentes finom szemcséjű komposzttal és nedvesítsd be. Majd vesd a magokat egy ujjnyi távolságra és végül szitálj rá vékonyan kerti komposztot. A tálcát burával lefedve tedd egy hűvös és világos helyre.

      Virághagymák és gumók:
      • Elérkezett az ideje, hogy a dália gumókat cserépben előneveljük. Ha szép és egészséges növényt szeretnél, akkor itt olvashatsz részletesebben a dália neveléséről.
      • Ebben a hónapban mindenképp ültesd el a virághagymákat, mint például a kardvirágot, abesszin kardvirágot.
      • Liliomokat már a kertbe ültetheted, sok komposzttal és lehetőség szerint némi vízelvezető réteggel. Ez a virág jól viseli a félárnyékos területeket is, így bátran ültethetik azok is, akiknek nagyobb fák tarkítják a kertjüket.
      • A beltérben nevelt hagymás virágokat (jácint, nárcisz, gyöngyike) elvirágzás után kiültetheted a kertbe, egy félárnyékos, nem túl látható helyre. Ugyanis ezek a növények idén már nem fognak sokat mutatni.
      Virágzó növények ebben a hónapban:
      Április egy fantasztikusan szép virágos hónap, amikor már könnyedén csokrokat is köthetsz kerted virágaiból
      • Hagymások: Nárciszok, Tulipánok, Jácintok
      • Évelők: Hunyor

        Évelők, Bokrok és Fák a kertben

        • Minél gyakrabban gyomtalaníts, vagy egy kis kapával lazítsd át a talajt. Ez gyors és hatékony segítség lesz ahhoz, hogy ne egy frusztráló élménnyé váljon a gyomok elleni küzdelem. Ezt lehetőség szerint száraz időben tedd, mert így gyorsan el is halnak ezek a kikapált kis gyom kezdemények. Így a még kisméretű gyomokat időben el tudod távolítani az ágyásokból illetve ezzel a módszerrel gyors és látványos kerti munkát tudsz végezni, ami azonnali sikerélményt ad.
        • A évelőágyakban most már minden elszáradt növényt visszavághatsz, majd ásóvillával vagy kis kézi villával óvatosan forgasd át a talajt anélkül, hogy megsértenéd a gyökereket.
        • Eljött az ideje, hogy a rózsákat jó kondícióba hozzad. A futórózsák akkor érzik igazán jól magukat és hoznak minél több virágot, ha hosszú hajtásaikat lehetőség szerint vízszintesen vezetjük a fal mellett. Mivel a virágok felfelé törekednek ezért a vízszintesen vezetett ágak kiváló lehetőséget adnak a növénynek arra, hogy sok virággal örvendeztessenek meg minket. Ráadásként ezzel a módszerrel egy vékonyabb virágzó falfelületet alakíthatunk ki, mintha csak hagynánk a bokrot felfelé növekedni.
        • Ha még idáig nem tetted, akkor még most időben vagy, hogy a levenduláidnak megad a nyári fazonigazítást. Fontos, hogy a formára vágásnál csak a friss zöld hajtásokat nyesd meg és a fás részeket már lehetőség szerint hagyd ki. Bár ez egy szárazságtűrő növény, ettől függetlenül ilyenkor tavasszal a levendula is szereti a rendszeres öntözést.
        • Elérkezett az ideje, hogy a sövényeket is ráncba szedjük. Különösen azokat, amelyek télen is látványos színeket adtak a kertnek. Ilyenek például a som félék, de a télen elvirágzott bokrokat is most kell visszavágni (téli jázmin, kikeleti bangita).
        •  Klematiszok metszéséről itt olvashattok.


        Ültetés:
        • Most még ültethetsz cserjéket és fákat.
        •  Sőt, fák / cserjék átültetéséhez is ez az utolsó tavaszi időpont. Viszont ezeknek a növényeknek már szükségük lesz a folyamatos locsolásra és odafigyelésre ahhoz, hogy túléljék a pár hét múlva megérkező nyarat.

        Veteményes kertben

        • Most már közvetlenül a kertbe vesd el a saláta, a sárgarépa, a cékla, a sóska és a mángoldmagokat.
        • Ebben a hónapban már biztosan elvermelhetőek a vetőburgonyák.
        • Az uborka magokat cserépbe elvetheted.
        • Ha a szükséges, akkor a paradicsomokat ültesd egy mérettel nagyobb cserépbe. Így a gyökereknek esélyt adsz a növekedésre és a növénynek az erősödéshez.

        Saláták és fűszernövények:

        Gyümölcs termők:
        • Most ültesd át a citrus féléket friss citrus féléknek szánt földbe
        • Ha az áfonyabokraidat cserépben tartod, akkor azok földjét is most frissítsd fel rododendron földdel.
        • Minden gyümölcstermő bokor földjét még most szórj be friss komposzttal.

        Termények ebben a hónapban:
        Ez egy tipp lista, hogy miket lehet enni ebben az időszakban, ha időben készülsz rá. Ha tavaly elfelejtetted, akkor idén előkészülhetsz egy jövő tavaszi szüretre.

        Ebben az időszakban már készíthetsz korai rebarbara levelekből frissítő koktélt, vagy más rebarbarás süteményt.

        Munkák

        • Kezdj elhelyezni támasztékot  azok mellé az évelők mellé, amelyek későbbiekben kötözésre szorulnak. Ilyen például az évelő szarkaláb vagy más magasra növő évelők. Ezek a növények nagyon gyorsan és hirtelen nőnek meg, amelyet egy nagyobb szélvihar vagy eső teljesen le tud törni. Ahhoz, hogy megvédd a növényt, ágakból készíts köré egy kis kosarat, ami megtartja és megvédi ezektől a viszontagságoktól. A nyár folyamán a növény levelei pedig teljesen betakarják majd ezt a kis kosarat. Végül pedig látványában sokkal szebb és mutatósabb, mint egy műanyag kosár. (Ezzel kapcsolatosan láthattál tőlem tippeket a Garden Expo-n.)
        • Most már állítsd össze a balkonládáidat. 
        • Folyamatosan figyeld a tavaszi virágokat tartalmazó virágládáidat. Ha szükséges, akkor locsold meg őket.
        • Most már biztonsággal lehet nyírni a füvet és figyelve a fű állapotát pótold a fűmagot.
        • Ha a gyeped túl mohás, akkor gyeplazítóval távolítsd el, majd mindenképp biztosítsd számára a tápanyag utánpótlást erre az évre.

        Üvegházak / Kerti asztalok: 
        • Beltérben már előnevelhetjük a nagy maggal rendelkező veteményeket. Például: Uborka, Cukkini, Tök
        • Ha van még lehetőséged és szabad helyed, akkor vess egy tálcányi zinniát (rézvirágot), mert így korábban tudnak majd virágozni a kertedben és már nyár közepén virágcsokorba kötheted ezt a különleges formájú virágot.

        Kertlakók:
        • Elérkezett a csigák kedvenc ideje, amikor már elég meleg az idő és az esők által nedves is föld. Ha csigák ellen védekezel, akkor jól válaszd ki, hogy milyen szert használsz.
        • A sünök, békák, varangyok, énekesmadarak és a hasznos rovarok mind - mind része a kertünknek. Támogasd őket és segítsd őket, hogy jól érezzék magukat a kertedben.
        • Ne felejtsd el friss vízzel feltölteni a madáritatót, ami nem csak a madaraknak, hanem a hasznos rovarok számára is életmentő lehet.

        Mindenkinek nagyon kellemes kertben eltöltött hétvégéket és szabad napokat kívánok.


        Tippek kiskert kialakításához - 2. rész

        $
        0
        0
        Ebben a sorozatban különleges kiskerteket mutatok be - izgalmas megoldásokkal - amelyekből bárki meríthet, aki szereti a látványos, de mégis megnyugtatóan zöld és buja kertek világát.
        Az első kertről itt olvashattatok.


        A most következő posztban Abigail Ahern kertjét szeretném nektek bemutatni, aki egyáltalán nem nevezi magát kertésznek. Ő az a tervező, aki minden tervében lerombol valami szabályt ahhoz, hogy megalkothassa a saját egyedi, csak rá jellemző kertjét, ami legalább annyira stílusos, mint az általa tervezett belső terek.

        Mert Abigail az, aki a kertészkedést nagyon bolondos világnak tartja.


        Kertjének története: 

        A kertje végében felépített egy üvegházat, amikor is arra  döbbent rá, ahhoz, hogy ez mutasson is valamit, alkotnia kell köré egy kertet. Így miután végzett otthona átalakításával, minden figyelmét a hátsó kertre összpontosította.
        Ez egy 6 x 30,5 méter hosszú terület, tipikus sorház kerti adottságokkal.

        Elsődleges szempont volt, hogy az otthona belső tereinek sötét árnyalatait megjelenítse a kertben is. Ezt, különböző sötét árnyalatú virágtónusokkal (Syringa Bloomerang dark purple) és levél felületekkel érte el, amelyeket kiegészített és kontrasztba állított a világos növényekkel (jázmin).
        Majd a füge és az olajfa elültetésével merésszé tette ezt a visszafogott minimál stílust.
        Végül pedig amikor a jázmin bokor befedte a teljes falat, létrehozott valami olyat, amiről szólnia kell a kertnek és a kültéri szobának...
        Az egészet természetesen megfűszerezte egy kis kültéri konyhával és világítással.




        A kertjében, akár csak a belső tereiben, Abigail szeret szabályok nélkül alkotni.
        Mert ki merészelne  beltéri világítást helyezni a kertjébe?
        Ki merne két eukaliptusz fát is ültetni egy kis méretű kertbe? (Még ha az időjárási viszonyok megfelelőek is lennének ehhez a növényhez.)

        Bármilyen szabályokat is rúgott fel kertje megalkotása érdekében, a végeredmény egy különleges és mesés hely lett, ahová jó megérkezni és élvezni lehet a kertben töltött napokat.

        Abigail tippjei kiskert tervezésénél:

        1. Használj visszafogott színeket: Belső tereimben csak két vagy három színt használok.  Ez az elgondolás jól működik a kertemben is, mert a néhány hortenziától eltekintve (rózsaszín), csak fehér és zöld tónusok jelennek meg a kertben. Nem használok durva színeket a kertben, inkább kopott felületeket, amelyek itt kifinomultnak tűnnek.
        2. Használd a növényeid, bútoraid és kerti felületeid textúráját: Számomra a textúra a belső tér egyik fő eleme. Éppen ezért a kertben is jelentőséggel bír. Hogyan hullik a fa levele? Hogyan csillan meg a bronz edényen a nap fénye? A mimóza  levelei, a régi cink tartó, az indiai asztal szemben a sima felületű műanyag székkel. Amikor azt mondom, hogy a kertemet szinte egészében zöld növények uralják, akkor fontos azt is megjegyezni, hogy ezek nem azonos árnyalatúak és nem azonos textúrájúak. Sok fa van a kertben, amelyek mozgást hoznak a térbe (füge, olajfa, eukaliptusz, alma fa), illetve páfrány és mimóza felülete is kontrasztot alkot egymással.
        3. Alakítsd ki a beltér / kültér átmenetét: Használj olyan tárgyakat a külső térben, amelyeket eredetileg beltérre terveztek. Nálam egy kerámia asztal áll a kertben, amelyhez műanyag székeket és egy kényelmes kanapét társítottam. Ha tudom, hogy a szabadban töltjük a délutánt, akkor különböző kényelmes beltéri kiegészítőkkel (nagy párnákkal, bőrökkel) pakolom tele a kertet. Így olyan, mintha a kert az otthonunk egy másik szobája lenne. Ezt legegyszerűbben az azonos burkolatokkal érhetjük el, amelyek már hatásukban összekötik a tereket.
        Képek forrása
        4. A fény hatása a kertekben: A fénynek átformáló hatása van a terekre. Teljesen lényegtelen hogy kicsi vagy nagy kerted van, abban a pillanatban amint valamilyen fényforrást adsz a kertedhez kiegészítésként, teljesen átalakítja az egész teret. Amikor este kinézek a teraszomra, akkor látszik a két darab csillárom, állólámpám, fényfüzérem, a kültéri tűzrakóm, a sok gyertyám és akkor még a kert többi pontjára el sem sétáltam. Mivel én sosem találok olyan kültéri világítást, ami tetszene, ezért sok esetben beltériek közül válogatok. Ilyen például a John Lewis lámpám, ami új teret hozott létre a kertben.
        5. Játssz az arányokkal: Amikor hirtelen kiválasztasz egy tárgyat, az csak első pillantásra tűnik nagynak. Térben elhelyezve már csöppet sem lesz ilyen érzeted. Én szeretem az emberek látószögébe helyezni a tárgyakat, akár a tér közepébe is. Kis terekben még inkább ezt teszem. Ugyanis az emberi szem - érdekes módon - nem a méreteket rögzíti, hanem viszonyítva jegyzi meg a méretarányokat. Fontos, hogy az izgalmas tárgyakat ne láttassuk egyszerre, mert az így unalmassá válik.


        Ez a kert az otthonukban és kertjükben pihenni vágyók ideális választása lehet. Amikor nem kell dönteni a kint és a bent között.


        Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél mindig frissen értesülni róluk, akkor iratkozz fel a blog oldalán vagy a Facebook oldalon a "Követés funkciónál" válaszd a "Megjelenítés elsőként"lehetőséget.
        Köszönöm, ha megosztod az ismerőseiddel.



        Konténer kert ABC - 1. rész

        $
        0
        0
        Konténer kertészkedni jó dolog.
        Ha gyors és látványos eredményeket szeretnénk elérni a kertben, akkor kaspóink és cserepeink azok, amelyek mindezt lehetővé teszik.


        Ha a locsolás és a tápoldatozás nem jelent nagy terhet, akkor olyan varázslatot hozhatunk létre, ami egész nyáron, sőt még akár ősszel és télen is ékszerként burkolja körbe az otthonunkat.
        Ezek a színes, mozgatható és bármikor variálható edények a kreativitás és a szabadság lehetőségét nyújtják a kertedben. Lehetőséget adnak a különleges igényű növények kipróbálásához, kis területek felvirágoztatásához, de akár egyedi hangulatok megteremtésében is segítenek.

        Mire ügyelj, amikor kaspót választasz:
        1. Ha terveid szerint télen is dekorálnád vele a kertedet, akkor válassz a fagyálló darabokból.
        2. Sokszor a növény igénye határozza meg a konténer formáját. Míg az Agapanthus (szerelemvirág) szűk, de hosszúkás cserepeket kedveli, addig egy méretes leander bokor sokkal jobban bírja és szebben virágzik a nyári forróság idején, a lombkoronája méretéhez igazított cserépméretben (amennyiben ez még lehetséges).
        3. Fontos az anyagválasztás is: Ha gyakran mozgatjuk a növényt, akkor érdemes a könnyű műanyagot előtérbe helyezni, míg egy nehéz agyag cserép talpon marad akár szeles időben is.
          Anyagválasztásnál nem csak a külső, hanem a belső tulajdonságok is sokat nyomnak a latban:
          • Agyag: Egy fagyálló agyagcserép sokkal tömörebb (kevésbé porózusabb), mint a csak beltérre használható társai.
          • Kőedények: Ezek a természetes alapanyagú kaspók fagyállóak, amin csodásan mutat az idő patinája. Hátrányuk, hogy nehezen mozgathatóak.
          • Fémedények: Kültéren elsősorban galvanizált fémedényeket használhatunk. Bár anyagában nem képes víz tárolására (nem porózus), cserébe viszont - nagy többségük - könnyen mozgatható, amin szépen kirajzolódik a használat és az idő. Lehetőség szerint csak árnyékba állítsd, mert napon könnyen felforrósodik, ami a növénynek sem válik a hasznára.
          • Faládák: Legideálisabb ablakpárkányra helyezni. A nagy hőingadozások nem jelentenek számára gondot, így egész éves kültéri dekoráció lehet.
          • Műanyag: Ezt abban az esetben érdemes választani, ha fontos szempont a súly. Találni közöttük fagyálló és nem fagyálló darabokat, ahol a színek és a formák tárháza határtalan. Erre az anyagra sajnos nincsen jó hatással az idő múlása.





          Ha tetszett, akkor olvass bele ebbe is:


          Viewing all 1108 articles
          Browse latest View live