Ebben a hónapban, már annyira kellemes meleg van. Ezért jó kint lenni a kertben, ahol már megindultak a növények, így teendők is akadnak bőven. Tálcára vetett és a cserepekben előnevelt növényeink pedig már készen állnak a kiültetésre.
Lassan elkezdheted a tavaszi virágzók visszametszését és előkészítheted a nyári és őszi virágos ágyásokat illetve a veteményes kerted is bármelyik pillanatban életre kelhet.
Szépségek a kertből:
Készíts díszhagyma csokrokat vázába. Ez a növény tartós dekoráció vágott virágként is. Érdemes a vizébe egy kanálnyi ecetet önteni, mert ez meggátolja a baktériumok kialakulását, a nyálkásodást, illetve a növény is hosszabb ideig friss marad.
Ültetések:
Saláták és fűszernövények:
Gyümölcs termők:
Itt összegyűjtöttem azokat a terményeket, amelyeket majd jövőre ebben az időszakban tudsz leszüretelni, ha idén elvégezted hozzá az előkészületeket.
Lassan elkezdheted a tavaszi virágzók visszametszését és előkészítheted a nyári és őszi virágos ágyásokat illetve a veteményes kerted is bármelyik pillanatban életre kelhet.
Virágos kertben
- Vigyél színt a kertedbe virágos mező kialakításával. Válassz egy jó vízelvezetésű, napos területet, amelyet most készíts elő a virágmagok vagy palánták számára.
- Ebben a hónapban már szabad földbe vetheted az egynyári virágokat. Ám, előtte fontos, hogy felásd és gyomoktól kitisztítsd az ágyást és folyamatosan nedvesen tartsd a kis virágmagok számára. Ha nem esik az eső, akkor te magad locsold meg a locsolókanna rózsafejével, vagy az öntözőrendszer permetező üzemmódjával.
- Amint látható, hogy az utolsó fagyok is elmúltak az fagyérzékeny virágokat is kiültetheted a kertbe.
- Vetőtálcán ritkítsd ki az egynyári virágokat, hogy mielőbb megerősödött növényeket tudjál kiültetni a kertbe.
- A feltehetően megjelenő csupasz ágyásrésekbe minél előbb vessél el gyorsan növekedő egynyáriakat, így elkerülve a tavaszi és a nyári átmenet közötti kiüresedett részeket.
- Rézvirágot (zinnia) már közvetlenül a kertbe vetheted el.
- Még most előnevelhetsz másodvetésként oroszlánszájat, kagylóvirágotés amarántot.
- Most kell elvetni (tálcán) a kétnyáriakat, mint például a violátés a gyűszűvirágot.
Virághagymák és gumók:
- Sok (tavaszi virágzó) hagymás növény már túl van a virágzáson. Ahhoz, hogy jövőre is szép virágpompával lepjenek meg minket, hagyjuk a levélzetüket elszáradni és csak utána takarítsuk ki az ágyásból. Esetlegesen adjunk számukra némi komposztot, hogy megerősödjenek a következő évre. Ezzel elősegítjük, hogy a virághagyma felkészüljön a jövő évi virágzásra. A virágszár eltávolításával nem okozunk a növény számára gondot, így ha szeretnénk készíteni belőle virágcsokrot, akkor azt még most most tegyük meg.
- Sikeres virágzás érdekében most ültesd el a kardvirág hagymákat.
Szépségek a kertből:
- Virághagymák: Nárcisz, Tulipán, Díszhagyma,
- Egynyáriak: Az első (ősszel elvetett) körömvirágok
- Évelők: Hunyor, Gyöngyvirág, Klematisz, Salamon pecsét
Készíts díszhagyma csokrokat vázába. Ez a növény tartós dekoráció vágott virágként is. Érdemes a vizébe egy kanálnyi ecetet önteni, mert ez meggátolja a baktériumok kialakulását, a nyálkásodást, illetve a növény is hosszabb ideig friss marad.
Évelők, Bokrok és Fák a kertben
- Elérkezett a virágzó évelő növények visszavágásának az ideje. Mindezt azért tesszük, hogy meghosszabbítsuk az egyszer virágzó évelőink virágzási idejét. A teendő ebben az esetben: Minden harmadik virágszárból vágjál le 1/3-nyi magasságot, majd a következő három virágszárból 2/3-nyi magasságot. Így folyamatos és hosszan megnyúlt virágzásra számíthatsz.
- Szedd le a díszhagymák esetlegesen elszáradt levélzetét. Így rendezettebb benyomása lesz a virágágyásnak és a virág is szebben mutat.
- Elérkezett a tavasszal virágzó bokrok metszésének az ideje. Most, hogy túl vannak a virágzási időszakon és épp belekezdtek a növekedési fázisba, pont megfelelő az időpont arra, hogy ezeket a bokrainkat különböző formára (gömb, kocka, oszlop, stb...) igazítsuk. Az ilyen fajta metszéseket érdemes kézi sövényvágóval elvégezni.
- Ebben a hónapban már kiültethetőek a szagos díszbükköny palánták. Viszont folyamatos felügyeletet kívánnak, és némi segítséget (esetleges kötözést) a gyors növekedési ciklusban. Ha egyenesen felfelé neveled a növényt, akkor egyenes virágszárakat fogsz kapni, ami különösen szép vágott virágként. Ezt kötözéssel tudod számára elősegíteni.
- Az egyszer virágzó (tavasszal) klematiszokról virágzás után is gondoskodj. Metszd meg, ha szükségesnek látod. Kötözésre nem szorul, viszont nagy dúsan és kuszán tud növekedni, ezért szüksége van egy kis emberi beavatkozásra. Itt bővebben olvashatsz róla.
- A nyári és nyár végi virágzó klematiszoknak segíts a kapaszkodásban és a rendezettség elérésében.
- Ebben a hónapban még szétültethetőek azok az évelők, amelyek túl nagyra növekedtek az elmúlt években. Oszd szét a töveket, majd jól locsold be őket az elültetés után.
Ültetések:
- Ebben a hónapban (lehetőség szerint megvárva a késői fagyokat) már kikerülhetnek a földbe az előnevelt dáliák. Bővebb információk itt.
- Az évelőket ebben a hónapban már kiültetheted a helyükre.
Veteményes kertben
Zöldségek:- Ebben a hónapban már szabad földbe ültetheted a mángoldot, zöldbabot, a tököt, a kukoricát (pár szállal különleges hangulatot és finom ízletes falatokat nyerhetsz).
- Ha megkéstél vele, akkor még vethetsz pár sor borsót, céklát, répát.
- Ha száraznak ítéled kerted talaját, akkor rendszeres napi locsolással nedvesen tudod tartani a komposztot és a földbe ültetett magokat.
- Folyamatosan töltsük fel a krumplit, ezzel védve a késői fagyoktól és növelve a termés mennyiségét.
- Az uborka és cukkini palántákat (vagy mag formájában) már kiültethetjük a kertbe. Fontos, hogy napra és folyamatos ellenőrzéssel tegyük mindezt. Két ellensége lehet: Egyik a korai fagyok, Másik a csigatámadások.
Saláták és fűszernövények:
- Még mindig sikerrel termeszthetsz salátákat.
- A paradicsom palánták mellé szórj bazsalikom magot közvetlenül a földbe, ezzel elriaszthatod a liszteskéket a paradicsomnövényről.
- Az évelő fűszernövényeket, mint például metélőfokhagyma, lestyán, majoranna képes újrahajtani, ha most levágod. Ezért jó megoldás lehet - szárított fűszer begyűjtéséhez - most visszametszeni és begyűjteni a növényeket, míg azok pár hét múlva újrahajtanak.
Gyümölcs termők:
- Az eper, esetlegesen csigák elleni védelmet igényel.
- Ebben a hónapban már megjelenhetnek a különböző kártevők a kertekben: Lisztharmat, Levéltetvek, stb,... ezek ellen érdemes védekezni.
- Cseresznye és meggyfák kukacosodása ellen most, az akácfák virágzásakor kell védekezni. Ugyanis a gyümölcsöket beköpő légy nősténye ekkor rakja a gyümölcsre a tojásait. Lehetőség szerint az akácfák mellet álló meggy- és csersznyefák esetében válogassuk meg a permetszert, az éppen ott dolgozó méhek védelmében, vagy legjobb ha későbbre halasszuk ezt a kerti tevékenységet..

Itt összegyűjtöttem azokat a terményeket, amelyeket majd jövőre ebben az időszakban tudsz leszüretelni, ha idén elvégezted hozzá az előkészületeket.
- Káposzta, Tépőkel félék, Lila késői brokkoli, Tavaszi karalábé
- Gyökérzöldségek: Retek, Sárgarépa, Új krumpli
- Saláta félék
- Ehető virágok: Borágó, Körömvirág
- Levélzöldségek: Mángoldés Spenót
- Hüvelyesek: Borsó
- Fűszernövények: Petrezselyem, Turbolya, Koriánder, Menta, Tárkony, Kapor, Oregano, Bazsalikom, Metélőhagyma; Örökzöldek - Rozmaring, Zsálya
- Gyümölcsök: Eper, Rebarbara
Tavaszi frissítő Bodzaszörp receptemről, itt olvashattok.
Üvegházak / Kerti asztalok:
Munkák
- Folyamatosan végezd a kertben a kapálást, lehetőség szerint száraz meleg időben, mert így gyorsan elhalnak a felszínre került kikapált gyomok.
- A magasra növő évelőid számára folyamatosan biztosítsd a támasztékot. Ilyenek például: a szarkaláb, pünkösdirózsa, fukszia. (Ezzel kapcsolatban hamarosan készül a bejegyzés)
- Ahogy melegszik az idő a kerti tavunk hirtelen életre kell és az irányítás kicsúszhat a kezeink közül. Ezért érdemes már most időt szakítani rá.
- Takarítsd ki az eddig tavaszi virágzókkal teli cserepeidet. Szedd ki a növényeket, frissítsd fel a földet, majd ültess bele nyári kompozíciókat.
- Remekül nő már a csalán. Vágd le a leveleket (pár hét múlva újra nő) és készíts belőle csalán trágyalevet. Remek immunerősítő a paradicsomnak, paprikának, burgonyának, stb. Elkészítéséről itt láthatsz VIDEÓT.
- Ha dáliáid már szépen növekednek a cserépben, akkor eljött az ideje, hogy szaporítsuk őket. Információ később várható a blog oldalán!
- Nyár végén vagy ősszel virágzó cserjéidről vágjál le pár egészséges hajtást, majd eltávolítva az alsó leveleiket, illetve csak pár levelet meghagyva rajta, dugd ezt a kis kis félfás növényrészt egy komposzttal feltöltött kis méretű cserép földjébe. Tartsd nedvesen a földjét és tedd egy világos, de hűvös helyre. Nagyjából 6 hét mire erőteljes gyökerük képződik. Ezzel a módszerrel bővítheted egészséges cserjéid létszámát.
Üvegházak / Kerti asztalok:
- Eljött az ideje, hogy közelről szemléld a növényeidet, kártevők után kutatva. A korai megelőzéssel elkerülhető a vegyszer használat.
- Locsolj! Melegebb időjárás esetén könnyen és gyorsan kiszárad a növények földje. Mostantól fokozottabban figyelj rájuk.
- Az üvegház már könnyen felmelegedhet a nap sugarai által, ezért szükséges a folyamatos szellőztetésé és árnyékolás.
- A paradicsom palánták ebben a hónapban - figyelve az időjárást - már kiültethetőek az eredeti helyükre a veteményes kertbe.